La sala unde merg eu, nu îi zic numele, pentru că nu sunt neapărat mulțumit de serviciile lor, au, la intrare, 2 fotolii de masaj similare cu cel avut de mine.
Vă zic, de fiecare dată când intră vreun grup de persoane supraponderale de sex feminin, primul lucru pe care îl fac, este să se instaleze in fotoliile de masaj și să bage un 20 de minute de masaj puternic, cum se face când te duci la sală.
Următorul lucru pe care îl fac, după ce se apucă de exercițiu fizic, în afară de a lua ganterele de greutate mică și a le lăsa aiurea prin sală, fără să le mai pună la loc, sau să ocupe un aparat și să stea de vorbă în cur pe el, sau pe telefon, timp de o oră, fără să facă nimic, este să mănânce.
Serios, au apărut niște chestii, geluri, cred, proteice, la pungulițe de supt, și toate doamnele astea, de frică să nu facă vreo criză de hipoglicemie, probabil, cum au un minut de pauză, cum sug o punguliță de aia ca pe nimic, pentru că fac efort grav de tot și au nevoie de regenerare.
Oamenilor, femeilor, doamnelor, ca fost gras morbid, adevăr vă spun vouă acum, în al 12 lea ceas.
Dacă nu mâncați în deficit caloric, degeaba mergeți la sală. Puteți să stați 8 ore acolo, dacă nu tăiați din porțiile de mâncare, mergeți efectiv degeaba. Sigur, veți fi fit, niște grași fff fit, dar grași. Cu toate chestiile care vin deodată cu grăsimea abdominală, cu plachetele de pe aorte, cu inima supraîncărcată etc.
Nu e greu, nu aveți nevoie de științe speciale și sfaturi de nutriționist. Dacă nu aveți vreo boală deja, nu trebuie decât să vă tăiați porțiile în două și atât, cel puțin pentru început. Sigur, ideal ar fi să nu mai mâncați zaharuri, pâine, sucuri cu zahăr, să nu mai băgați 1 kil de cireșe și să spuneți că ați mâncat bio și restul de obiceiuri proaste. Dar, pentru început, cu pași mici, e suficient să tăiați porțiile de mâncare în jumătate.
Și dacă reușiți ca ultima masă să fie la ora 6 seara, e perfect. Dacă nu, merge și 7, pentru început. Cu pași mici ajungi departe.
arăți foarte bine, îți doresc mult succes și cel mai important să reușești să te menții în greutate, acum incepe greul
Ai uitat un “ieri” după “am fost un gras morbid”.
Nu stiu cum sa zic dar dupa perioada asta de sala, din filmuletul asta, ai ceva din Cezar Ionascu.
😀