Acum, după ce am contrabalansat Odiseea lui Nolan cu doua filme mega slabe, ca sa nu fiu direct, Disclosure Day si Masters of the Universe, pot zice ca balanta s-a echilibrat, e ca atunci cand mănânci un felul doi foarte bun, dupa care iei un desert nãșpuț si, in loc sa iti rămână in gura gustul de chiftele marinate sau piftie, ai un gust de dulce si cam atât, ca dupa un xanax tinut sub limba, sa isi faca efectul mai repede si e atat de amar, incat devine dulce, dar e un dulce scarbos.
Deci Disclosure Day este ca o parodie de E.T., tooootally unbelievable, cu plot holes cât china, totul este fara sens, zici ca e scenariu făcut cu A.I. Felul cum se ascundeau aia dupa o piatra, dupa care au plecat in picioare, la 10 metri de urmaritori, priceless, classic Spielberg. Un mucilagiu de propaganda religioasa, extraterestrii sunt creatia lui dumnezeu, toti suntem copiii sai, ave Marian.
Iar Masters of the Universe este ilar, este bataie de joc la adresa IPului He-Man. Pur si simplu este derizoriu, filmat in stilul si cu efectele speciale de pe vremea filmuletelor Nikelodeon cu Power Rangers. Nu pot sa inteleg, ce a costat 200 de milioane de dolari la abominatia aia de desen animat ratat? Ajungi sa crezi zvonurile ca la Hollywood isi spala mafia banii, ca altfel nu se justifica Nimic. Adica Nolan face Odiseea cu 250 de milioane, cu locatii all over the globe, cu totul construit si manipulat in mod real, cu 2000 de figuranți, iar chinezaria asta de film, făcută complet pe green screen, costa 200?
Anyway, ce voiam sa va zic e ca am descoperit categoria pentru filmele astea. Se numeste Reverse Nolan. Antimateria. Lumea de dincolo. Bizzaro World.
Si se vede si din ce au făcut la box office.

Ce a mai cautat lumea pe Google
- autonomie golf gte
- apartamente germania
- anime uri vechi
- taxa pe aerul respirat
- black friday masina de cusut
- arbore cotit
- ascultati copii oare cine poate fi
- 30000 sterline in euro
- andrei boncea
- albina forte

vezi ca la nolan nu e cu reverse, e cu inverted, ce-mi displace la filmele astea proaste e că analfabeții vor creste cu ele si vor avea impresia ca sunt filme bune/decente cand ele sunt mai proaste decat filmele anilor 90 pe care le lua protv & co la reducere si le bagau sa aiba fraierii la ce se uita intre reclame
Viata e prea scurta pentru a vedea filme proaste.
Dar mai ingrijorator e ca exista un public pentru ele, ca exista fan(atici)i.
Si eu ma mir la fel ca mai sunt inca gogoi care platesc bilete la cinema avand in vedere calitatea filmelor din minim utimii 10 anii. Unii zic ca suntem intr-un golden age pt seriale in schimb, si le-as cam da dreptate.
Dar deasupra tuturor celorlalti factori, faptul ca suporti industria pedofililor din Hollywood facand asta e inexcusabil. E o datorie morala sa piratezi avand in vedere asta.
Mai ales cand gogoii nu sunt tineri care merg la date ci stimati domni de varsta a doua. Shots fired I don’t care.
Buget 200 de milioane da` nu l au consumat pe tot 🙂 Mai au bani pana la sfarsitul anului financiar sa mai faca 3 versiuni, una dintre ele alb negru.
De vreo 10-15 ani se fac filme cu scenarii scrise, parcă, de copii de clasq a 4-a. Nimic care să îți puna mintea, imaginația la incercare, totul sfideaza logica, totul pe repede înainte, totul ”in your face”. Am ajuns la concluzia ca, in cursul vieții noastre nu cred ca vom mai apuca sa vedem vreun film ca Se7en, sau Tăcerea Mieilor, sau chiar Die Hard, ori Snatch. Filmele se fac pentru noile generații, care vor conținut ușor de ingerat, multă bătaie fără nici o logică (vezi John Wick) și care să deruleze pe repede înainte toată intriga filmului (dacă există), că nu are nimeni răbdare să mai stea să facă exerciții de imaginație sau de logică.
Deci, pentru noi, c’est cam fini…
Hollywood e de la începutul lui o cloacă infecta prin care unii sau alții au spălat banii murdari și la fel ca și Epstein a cumpărat suflete pe care le-a distrus de cele mai multe ori.
Cu Disclosure Day m-am tzepit la cinema. La un moment dat aveam impresia ca vad un episod din A-Team cand erau aia cu masinile prin padure. Tele7ABC vibes pentru un minut. A-Team, Renegatul, Hawaii 5-O si ce seriale mai bagau atunci in 90.
M-a pufnit si rasul.
aseara vazui disclosure. am tot asteptat sa se intample ceva. si cand erau aia la casa aia in padure si au venit oamenii rai ala se ascundea dupa niste garduri rare si niste boșcheți prapaditi. la 10 m de zeci de oameni rai. adica plm il vedea si un orb. apoi le fura masina alora si intra cu ea prin geam in casa asa lin. pai plm casa era la nivelu solului boss? n-avea si ea fundatie, era geamu ala fix la nivelu solului. la masteru universului nu pot sa ma uit, adica plm am si io niste standarde totusi. joase ce-i drept dar totusi le am.
m am reapucat de narcos ca nu mai am ce kkt sa vad. numa porcarii de filme.
si filmul Falci, tot spielberg, declarat cel mai bun film din istoria cinematografiei 🙂
serios, de curand l-au votat/declarat
Anne H si Emily B cred ca au acelasi medic plastician, ca amandoua si-au facut botox/lifting in acelasi timp si nu se vede nici o emotie pe fata, zero trairi, au mereu resting bitch face.
Emily a fost horror in Devil Wears Prada 2, macar la Anne se mai vedeau nitel colturile gurii cand zambea.
Iar in DD Emily efectiv nu avea fata, totul era uniform, zero expresii, zero manifestari, zero emotii.
Recomand pe un subiect similar Good Luck, Have Fun, Don’t die. Dragut, bizar, iar Sam Rockwell e foarte bun in acel rol.
Aseara am vazut Disclosure Day, daca nu era regizat de Spielberg ziceam ca e un film care merge vazut o data si cam atat. Dar n-ai cum sa faci asa ceva cand esti Spielberg, pe bune. Tot filmul eram “what the fuck is going on??” Daca mi s-ar cere sa fac un rezumat al filmului cred ca as zice aaaaa….sau lasa. Zice nevasta-mea, mai sigur ai dat de la inceput filmul? Daaa. Pai n-are cum, cine sunt astia, ce fac, unde alearga? Nu stiu, hai sa vedem. Si au alergat voiosi la dracu si la final am aflat nimic. The end.
Si cum spunea cineva mai sus, omg Emily, what have you done? De-aici incolo poti juca doar in filme cu androizi.
si a pus placute de alea pe pometi si acum arata fix ca extraterestrii aia din film
Stai să vezi Moana, cică buget de 200 de milioane de parai
de Obsession ce zici? Pe youtube toata lumea si cainele lor sunt plini de pareri despre acest film
boring and predictable