An de an, câte o publicație românească se gândește să facă un top al micilor din București. Practic, un top al micilor din românia, pentru că, după ce Dealu Negru a terminat provizia de câini, nu prea mai există competiție. Bleah, mi-am adus aminte de micii cu boia mâncați într-un restaurant clujean…mizerabilă mâncare au oamenii ăia.

Anyway, orice om care are o cât de cât cultură gustativă plus papile și se pricepe la mâncare, știe că singurii mici din București care se ridică la nivel sunt cei de la Cocoșatu. Mărime, constistență, gust, totul e exact ceea ce trebuie. Problema asta nici măcar nu merită discutată.

Ce voiam eu să zic, la ultimul top ieșit, este, pe lângă faptul că pare scris cu chatgpt, dar un chatgpt analfabet sau, mai degrabă incult, menționarea că micii de la Ciotoianu sunt vai, nebunie.

La marginea Bucureștiului, destinul micilor se împletește cu al pasionaților de grătar la La Ciotoianu Grill. Este un fel de rai al grătarelor românești, cum zice lumea „ca la țară”. Aici, un mititel abia scos de pe proțap se vinde cu doar 4 lei​. Localul arată de parcă stă „la poarta satului”, dar faima i-a depășit rapid marginea. De altfel, clienții spun că micii de aici sunt „ca la mama acasă”: consistenți, iuți și copioși. Nici nu-i de mirare că mesele sunt tot timpul pline de voioșie și că turiștii vin special să guste legendarii mici cu muștar proaspăt.

În primul rând, fă Mădălino, proțap nu înseamnă ce crezi tu. Proțap este un fel de furcă, pe care faci, la foc direct, porcușori mici, găini întregi, chestii de astea. Micii, inteligenta taichii, se fac pe grătar, nu pe proțap, pentru că, atunci, ar deveni tubermane.
În plus, micii nu pot fi, în esența lor, copioși. O masă poate fi copioasă, adică îmbelșugată. Ciorba de la masă, în schimb, nu e copioasă, doctoranda lu’tactu.
Iar muștarul, genial exponat al educației post decembriste, nu are cum să fie proaspăt, pentru că, prin definiție, e făcut din boabe uscate de muștar și vândut în bidoane, la Metro, de unde le cumpără Ciotoianu. Poate micii sunt proaspeți. Doar că…

… micii de la Ciotoianu sunt o mizerie gustativ olfactivă, mirosul și gustul de amoniac din ei te face să te gândești că sunt făcuți din cadavre vechi și spălate. Cum să pui pe Ciotoianu alături de Caru cu bere, sora mea?

Nota Redacției: Mădălina Cristea e autoarea micilor la proțap.

Dacă v-a plăcut ce ați citit, dacă știți că am rămas din ce în ce mai puțini oameni verticali, avem și noi nevoie de voi.

Alte articole din arhiva de aur