Mă uitam la filmul ăsta, pentru a 4-a sau a 5-a oară, pentru că țipătul ăleia e mai haios decât orice standuper român la ceas de seară și am avut o revelație, uitându-mă în comentarii.

românii au o problemă în a fixa vinovăția cuiva care face o tâmpenie în trafic și o mută, întotdeauna, asupra celui nevinovat. Care putea să frâneze mai tare, să meargă mai încet, să previzioneze, să mții lui. Orice altceva decât De ce mm a ieșit ăla în drum fără un minim de asigurare?

Și știți de ce? Pentru că toți au, în sinele lor, ideea că Dacă mi se întâmplă și mie? Știu că toți conduc ca niște cizme și fără minime intenții de siguranță și atunci, iată, băiatul descurcăreț câștigă, fraierul ăla care nu a frânat suficient e de vină.

youtu.be/WVz5i8YmELo?feature=shared

Dacă v-a plăcut ce ați citit, dacă știți că am rămas din ce în ce mai puțini oameni verticali, avem și noi nevoie de voi.

Alte articole din arhiva de aur