Mi-am uitat la sala cutia charger de la căștile Sony si, surpriză, cineva mi-a furat-o, pentru ca nu strică sa ai acasa o cutie goală, deh. români românind, gen.
De nervi că s-au dus si alea, ca n-am noroc la casti, ferit-a Sfântu, mi-am luat cele mai ieftine căști pe care le-am gasit. Asa, ca pedeapsă că nu am grija de lucruri. Mai ales ca imi adusesem aminte de ele cand eram in masina, dar am zis Eh, cine kkt ar lua asa ceva, sigur le lasă la recepție. Ete că nu le-a lăsat.
Anyway.
Deci ieftinaciunile astea de 10 euro se aud la acelasi nivel cu orice casca de 200E avuta de mine, fara nicio problema. Ergonomice, stau bine pe ureche, poti modifica gestica in aplicație, tot ce vrei pentru niste casti care baltesc in transpiratie la sala.
Si te intrebi, de ce mai platesti costul de brand? De ce dai 300 euro pe niste casti Samsung, cand poti da maxim 30 pe niste xiaomi? De ce 1500pe un tv de 85 de inci, cand iei cu 700 un Qled care e mai bun, mai rapid, mai cu mai multa memorie.
De ce?
Cel putin pe tv-uri, brandurile no-name (tcl, toshiba, horizon) nu au ajuns la calitatea Philips/Samsung/LG/Sony. Pur si simplu e diferenta mare si se vede oribil. Sunet la fel.
Iar un tv Samsung tocmai ce a fost in promotie cu 1000 de lei.
La fel si la telefoane. Exista apple si samsung si apoi restul. Restul pot sa aibe 100GB de ram, 19999 zoom optic/digital. Nu se compara.
In schimb, la restul, Xiaomi rup. Casti, incarcatoare, aspiratoare.
Poti elimina Philips de acolo si poti adauga cu certitudine TCL si Hisense. Iar la telefoane eu as cam detrona Samsungul in favoarea OPPO/Xiaomi.
Da, Toshiba chiar e no-name….
poti scoate si samsung de acolo care la unele modele fac abuz de nume si iti dau un kkt de audio si meniul ala de tv de zici ca e facut de copii cu sindrom down, ca posesor de lg pot spune ca la urmatorul tv e posibil sa “downgradez” la ceva full chinezesc (sau majoritar cat e) gen tcl..
Pentru ca pun la suflet minus-urile și comentariile, ma simt dator cu o explicație.
Am incercat tv TCL recent, in decembrie.
Se vedea oribil dupa ce l-am montat.
Am zis ca poate mi se pare, l-am pus pe perete. Colorat într-adevăr dar imaginea nu se vedea deloc clar. Parcă se scurgeau culorile. Am zis ca mă obișnuiesc. A doua zi când am venit de la muncă am deschis tv-ul și am zis ca poate se vedea bine și doar avusesem o stare proasta. Nop, îmi stătea pe creier. Așa ca am cerut returul, am ambalat tv-ul și am comandat imediat un Samsung.
Pur și simplu, e diferență imensă. Samsung-ul se vede impecabil. Într-adevăr , cu 500 de lei mai scump dar nu ne luăm tv-uri în fiecare zi.
Punctual acum:
Pentru Saint, în mod normal îți dădeam dreptate. Dar am stat acum un an într-un airbnb care avea Philips. Ecranul se vedea foarte clar iar sunetul se auzea perfect, aproape ziceai ca are și subwoofer + ambilight care e chiar interesant.
Cat despre partea de telefoane, e opțiunea fiecăruia. Eu doar am zis ca dacă ai avut un Samsung bun, e greu să treci la Oppo. Și zic asta ca om care folosește zilnic Oppo. Din păcate.
Pentru Dark Age, Toshiba , pe partea de tv sunt la nivel de Horizon, TCL, Hisense. Și nu în sensul bun.
Ciumeg, spui ca Samsung e nasol dar e clar ca nu ai încercat. Și sunt sigur ca și LG-ul tău se vede impecabil. Dar la partea de smart are foarte mult lag. Am avut și LG. Știu ca aveau și o problemă și cu pierderea semnalului wireless.
Legat de tv-urile astea no-name, va sugerez să citiți review-urile. In mare parte, cele rele sunt foarte realiste.
Pentru mine nu partea de smart e problema ci calitatea imaginii și a sunetului.
Fiecare e liber sa aleagă ce vrea. Eu doar am incercat sa sfătuiesc pe baza la ceea ce am experimentat eu.
Zile bune tuturor.
@Niles, depinde si in ce categorie de pret faci comparatia. Brandurile alea ‘no name’ fac televizoare foarte bune la un pret corect (a se citi apropiat de brandurile ‘alea bune’) la fel cum samsungu-ul ala de care zici poate face un televizor la fel de prost ca brandurile alea ‘no name’ la un pret ‘accesibil’
Totul e sa nu compari mere cu pere. Am vazut televizoare samsung cu bleeding si culori sterse comparativ cu televizor ‘no name’ hisense…
Pentru ca un brand inseamna un anumit statut social, financiar..confirma reusita …
Fala, că românache este fălos,e genetic
Fiecare TV LG cumpărat în ultimii 3 ani, toate mari și smart și cu draci, se mișcă de parcă ar fi tabletele alea luate de pe Temu la 11,99 de dolari cu tot cu shipping. Sunt O MIZERIE, în mare parte, iar răspunsul este pentru că suntem proști.
Gresesti, toate societatiile functioneaza asa…Nu ai vazut imensele cozi de la lansarea iphone din tarile cu apa calda ?
scuze era raspunsul pentru @Doc
@G
Au futut meniul ăla de tot, umbli prin el ca orbetele pînă găsești ce vrei. Ca să nu mai spun de rearanjarea programelor după dorință.
am cumparat un TV LG Oled 4k etc, am si dat 5000 pe el, si deja regret achizitia. si inca ceva, aplicatia de LG nu merge absolut deloc si aici ma refer la tastatura mai ales, nu pot absolut deloc sa folosesc telefonul ca tastatura/mouse si e o al naibii “placere” sa scriu cu telecomanda .
Am 2 LG-uri. entry level. Ba fratica, imi vine sa le arunc. Se misca in reluare meniul. Daca apasa pe butonul Settings… nu glumesc, astept 7-8 secunde. Ramane fara memorie constant si se reseteaza televizorul PE TV BA FRATE NU PE APLICATII. WTF????
Am luat un Hisense la 1.990 de lei in decembrie. Se misca in meniu de parca e MacBook. Trebuia sa aleg intre un samsung si hisense. Mersi domnului de la Altex ca mi-a sugerat sa merg pe Hisense pentru ca are procesorul mai puternic.
Deci ba baetz, expresia “ce-i cu chinezaria asta” nu mai tine mult.
Pentru că-s făcute tot cu aceeași electronică, doar că la intrarea într-o fabrică scrie sus LG, Samsung sau Philips, pe cînd la cealaltă, aflată 3 cvartale mai încolo și puțin după colț, nu scrie nimic, doar ies pe paleți produsele fără însemne…
Aveam 24 de ani, am plecat in Belgia la furnizorul nostru. Imi pune omul in fata doua produse identice, vezi vreo diferenta? Nu. Unul e marca X, pe care o stia toata lumea, celalalt e noname. Ok, what’s the catch? No catch, zice, am gasit fabrica din India care face pentru X, aducem de la ei la sfert de pret. Wait, what? Cum adica India, astia au fabrica in Italia. Nope, au depozit in Italia, mare diferenta.
Totul este marketing, pe scurt. Se lopateaza bani in reclame care sa te induca in eroare si sa crezi ca produsul lor este de o calitate exceptionala, cand de fapt e aceeasi “chinezarie”. Am pus ghilimele fiindca de ceva timp fac chinezii niste piese de iti cade fata.
In special televizoare, TCL se cam pișă pe tot în ceea ce privește calitate/pret lately.
Inainte se presupunea că brandul ine cu o anumită calitate garantată. Acum e exact cum s-a scris mai sus, reprezintă doar un statut social, că ai avur bani să cumpeeri de la brandul ăla, nu ca săracii, mai ieftin.
Dar să dea cine vrea bani aiurea pe statut social, pt mine e suficientă calitatea:)))))))
Inainte se presupunea că brandul vine cu o anumită calitate garantată. Acum e exact cum s-a scris mai sus, reprezintă doar un statut social, că ai avur bani să cumpeeri de la brandul ăla, nu ca săracii, mai ieftin.
Dar să dea cine vrea bani aiurea pe statut social, pt mine e suficientă calitatea:)))))))
In caz ca nu s-a mai zis, pentru Toma Dumitru cine vrea bani aiurea pe statut social e treaba lui, pt mine e suficientă calitatea:)))))))
În nota unor postări motivaționale ale acestui venerabil (cu) blog, lumea începe să priceapă că dacă vrei brand, ți-l faci, nu îl cumperi.
Cea mai mare greșeală:
youtube.com/shorts/mnWMY1Xg3D4?is=Wr5hrXgmg4DwnH7Y
ma mai uit pa iutub la rose anvil unu care taie sosoni si îi diseca sa vada ce si cum. printre cei mai panarama au fost fix aia foarte scumpi gen balenciaga si alte kkturi de gen. calitate foarte proasta de fabricatie si materiale de kkt la pret de pret.
plus ca da cand cu globarizarea si plm toate alea sint la fel, difera doar marca. cum e la masini. inainte luai o marca stiai ce si cum, acu s-au imbarligat toti si zici ca iei dodge si iei fiat in plm.
Ți-a obosit (era să zic îmbătrânit, dar nu aș vrea să iau pâinea de la gura unora) urechea.
Asta cu brandul conteaza la produsele mai nisate. Ia sa iei niste imitatii de Crocsi sa vezi cat te tine.
Ca posesor de Huawei Buds si Watch, total de acord.
Cand plec in vacanta, nu imi iau incarcatorul de la smartwatch. In afara de lipsa de posibilitate plata si de conectare la satelit, are de toate la 600 de lei.
De acum merge plata si cu ceasuri Huawei prin Curve, cauta sa vezi la ce modele.
Salutare, am luat castile de 65 de lei. Link cu TV QLED?
www.amazon.es/-/en/gp/product/B0F45BLD1H/ref=ox_sc_act_title_1?smid=A1AT7YVPFBWXBL&th=1
Cred ca Sony are mai multe inovatii decat csiaomi. Chiar, ce inovatii ale csiaomi???
Adica e mai simplu si mai ieftin sa copiezi ceva ce functioneaza decat sa investesti in cercetare…
In alta ordine de idei: nu toate “urechile” sunt la fel. Exista un domn (Cengiz Menadi- cred ca e tatar la origini) care ti-ar putea explica).
Îți faci o audiogramă și te lămurești imediat, nu-ți trebuie sfătuitori.
nu are legatura.
Pentru ecosistem, în cazul meu. N am surprize cu printarea, smart, protocoale și așa mai departe
e simplu. ceva cu filtru de calitate pe linia de producție, care scade rata posibilității de a se defecta.
ai aceiași calitate dar cea ieftină e posibil sa se defecteze când ai mai mare nevoie.
Pentru a sta, cum stau eu de două săptămâni, cu o cerere de garanție la Record Power pentru un întrerupător de banzic ce începe să cedeze subtil: pornește mai greu și cu acționare îndelungată și vibrează din interior.
Nu-i musai o mașină rea, dar fetițele alea de 6 ani din China care le fac și le asigură controlul calității ar trebui să primească și ele un dolar în plus pe oră.
Numai zic.
Eu legat de casti am avut o surpriza placuta cu o pereche de Sony nu stiu ce model, WF-C700 sau asa ceva, le-am luat cu 250 de lei. Se aud mult mai bine decat niste no-name-uri chinezesti pe care le-am luat cu 25 de lei. DAAAAR, se aud mult mai bine si decat Galaxy Buds care le am primit. Perechea nr. 3 de casti bluetooth, ceva Philips TAWTFHOMOGAYceva (cumparate cu 80 de lei) se aud si alea mai bine decat Samsung Galaxy Buds. Ca o concluzie, corect ce zici comparand Sony (250 de lei) cu Samsung Buds (oricum pret mai mare, din cate am vazut pe internet). In schimb, cele ieftine, Philips si mai ceva JVC, aproape la nivel de Sony.
Clasament final:
1. Sony WF-C700N (250 lei)
2. Philips homogaywtf (80 de lei), JVC gayhomolesbiwtf (90 de lei, cumparate acum vreo 5 ani), Samsung Galaxy Buds (foarte scumpe, 616 lei scrie pe internet) – ***galaxy buds imi si ies din urechi si ocazional mai fac si figuri la conectare***
3. Ceva chinezaraie indracita, 25 de lei
La telefoane nu vreau sa isc un razboi mai mare ca ala din golful persic si sa ma lansez in declaratii despre care-s mai bune dintre android si iOS-uri, ca nu mai am nici rabdare pentru fanboysi inraiti, oricare le-ar fi tabara.
la televizoare exista doar Samsung si..altele