E un mare scandal în US cu studenta turcoaică Rümeysa Öztürk, studentă care, la studii în state fiind, era foarte ocupată să protesteze pentru o Palestină liberă, anti israel și restul de prostii pe care le susține Erdogan, pentru că îi convine, în căutarea sa de a deveni hegemonul Asiei. Găsiți detalii despre femeie cam peste tot, inclusiv Wikipedia. Scandalul este pentru că e cetățean turc și e cumva în linie cu politica prezidențială, iar turcii nu sunt simplii sandniggerși care sunt trimiși acasă acum, ci o putere mondială, punct nodal pentru interesele US în Asia.
Bun, trecând peste demența a ce se întâmplă acum în state, eu stau și mă întreb, cât de lipsit să fii de cele mai elementare componente ale bunului simț încât să fii într-o țară străină, cu viză de studii și să faci scandalul de pe lume, public, pentru ceva ce nu te privește, nu se întâmplă în țara aia, are zero legătură cu tine sau ce e în jurul tău, dar tu protestezi, faci activism, alea? În continuare, tu fiind pe viză acolo, adică o persmisiune ce poate fi revocată oricând.
Sigur, Rümeysa Öztürk ar fi putut face scandal la ea în țară, pentru că sunt conduși de un dictator, de exemplu. Ar fi putut face scandal că moștenirea lui Ataturk, secularismul, e călcată în picioare de către Erdogan și, încet, încet, se impune muslimizarea populației și aducerea la starea de dinainte de 1900. Ar fi putut să își ardă basmaua aia care o arată a fi mai prejos decât bărbații, la ea în țară. Ar fi putut să protesteze împotriva loviturii de stat din 2016. Ar fi putut să protesteze pentru miile de judecători, militari, polițiști, profesori arestați de către regimul Erdogan. Ar fi putut să protesteze împotriva arestării primarului Istanbulului, a valului de arestări ce a urmat, poliția lui Erdogan curățind tot ce a avut legătură cu Ekrem İmamoğlu.
Dar nu, ea protestează pentru criminalii Hamas.
Mno, uite așa afli că atunci când te fuck around, you find out.
NOU
Corect. Te-ai dus în țara aia să studiezi. Atunci studiază. Ai păreri politice? Foarte bine. Dar nu te apuci să faci pe activistul/activista pentru că e la modă. Să critici universitataea că nu a răspuns cum ai tu chef față de o situație din altă țară. Arzi steagul țării unde ești să studiezi? Pa, înapoi la tine acasă și acolo poți să protestezi cum ai chef. Chiar și să arzi steagul țării unde ai studiat.
NOU
Casa mea regulile mele.Nu vad nimic gresit daca nu iti place poti pleca nu esti obligat sa stai.
NOU
Pai regulile sunt ca exista libertate de exprimare in state, sau ma insel. E scrisa in consittutie….
NOU
Da, exista libertate de exprimare, dar cand tu ai o viza temporara si te apuci de sustinut teroristii, si de protestat impotriva politicii oficiale a statului care ti-a dat viza, acesta poate sa ti-o revoce, ca nu e obligat sa te tina acolo.
NOU
constitutia americii e pentru cetatenii americani.
NOU
@Arhi Doar în ceea ce privește dreptul de a vota și de a fi ales pentru funcții la nivel federal. În rest, nu face distincție între cetățeni și ceilalți. Oricum, cam asta e dezbaterea acum, mai ales referitor la expulzarea imigranților ilegali, unde se pare că actuala administrație cam sare calul.
Referitor la subiectul articolului am întrebat niște colegi turci despre domnișoara, nu păreau a ști despre cine e vorba.
NOU
Anukoi: stii tu ceva. Aia cu nu pot vota nu pot fi alesi e doar o mica parte a diferentelor de tratament dintre rezidenti si cetateni.Rezidentii legali in State pot fi deportati daca se dovedeste ca au comis fapte cu caracter penal de la un anumit grad de gravitate in sus. Cetatenii americani nu pot fi deportati. Si mai sunt si alte diferente. Pe scurt: daca detinatorul de viza temporara o comite, o ia pe ulei, este deportat.
NOU
@lupul eu mă refeream la ce a spus Arhi în comentariu, ceea ce nu e chiar corect. Constituția lor apără dreptul la liberă exprimare pentru toți cei de pe teritoriul SUA, nu doar pentru cetățeni. Comiterea de fapte penale e altă chestie. Dacă libera exprimare devine fapt penal în SUA, atunci e cam nasol. Plus că asta trebuie stabilit de către un tribunal, mai ales când vorbim de deportare, lucru menționat tot în Constituție (amendamentul 5, care nu face diferențiere între cetățeni și ceilalți).
NOU
Textul exact al Primului Amendament, cel care reglementeaza freedom of speech, este:
Congress shall make no law respecting an establishment of religion, or prohibiting the free exercise thereof; or abridging the freedom of speech, or of the press; or the right of the people peaceably to assemble, and to petition the Government for a redress of grievances.”
NOU
e posibil sa aiba oportunitatea sa isi continue protestele in institutiile de invatamant superior din el salvador
NOU
Sau din Canada, fmm de educație!
NOU
Deci iată că Trump nu face numai tâmpenii, ci mai face și câte o faptă bună, la 10 proaste.
Nu că SUA nu avea legi pentru a rezolva căcaturi de genul ăsta, ci pentru că din cauza wokismului, erau ignorate.
NOU
am auzit ca sunteti iar liberali:))
NOU
Din păcate, ai auzit bine.
Cancerul creat de Trudeau, cu adus 1 milion de emigranți pe an, majoritatea fără mare pregătire și trăind din mila statului, dar din care la ora actuală sunt câteva milioane de noi votanți, continuă să facă metastaze.
Ironia este că nebunul de Trump a provocat căderea și a lui Trudeau, și a lui Poilievre, dar și “renvergorarea” liberalilor. Al dracu dom’ Mitică!
NOU
elbows up!
NOU
Totusi crecă e bine daca in sfarsit a plecat copilu lu Ilie Nastase…
Exista si sanse de redresare
NOU
Daca vreti sa inchideti pro palestinienii de orice natie / culoare intrebati-i asa. De ce crezi ca palestinienii ar trebui sa aiba statul lor. Si o sa inceapa cu autodeterminarea nationala, ca sunt si ei oameni, drepturile omului, mortii, iudeomasoneria etc. Si dupa aia intrebati. Ok, dar de curiozitate, esti de acord ca si Kurzii sa isi formeze propriul stat suveran liberi si independent cu teritorii apartinand acum unor state arabe / musulmane / persane / turcomane ? Si incepe marea dezumflare, ca stai ca nu vorbim de kurzi acum, ca palestinienii sunt omorati si bombardati. Pai si kurzii sunt omorati si bombardati in cantitati mult mai mari decat palestinienii, de vreo 4-5 state. Aia de ce sa nu aiba stat ?
NOU
Ea a făcut scandal? Din câte știu crima ei este că a fost CO-autorul (alături de 3 alți co-autori) ai unui articol în ziarul studențesc. Dacă ar fi contribuit la finanțarea sau organizarea de atentate teroriste, promovat atacarea altor studenți, ori chiar și organizat sau participat la proteste universitare care au degenerat în atacuri antisemitice – cum au și fost unele în SUA, fără îndoială – nu crezi că ar fi publicat la foc rapid guvernul sau Fox News aceste informații? Eu una nu am găsit pe niciun site de extremă dreaptă, MAGA reddit etc. niciun măcar vreo declarație în privința participării ei la proteste.
Iată articolul co-scris de fata asta. www.tuftsdaily.com/article/2024/03/4ftk27sm6jkj E destul de cringe, dar practic doar se plâng autorii că administrația universității nu a luat în serios votarea unor rezoluții de susținere a Palestinei de către senatul studențesc (care cereau anume „formally calling on University President Sunil Kumar to recognize genocide in Gaza, for the university to divest from Israeli companies and for it to cease selling Sabra products in dining halls”). La acestă sesiune de votare participaseră și studenți evrei, ale căror discursuri însă au fost criticate de pro-palestinieni, inclusiv cu huiduieli și “Stop using generational trauma to justify another genocide” ca răspuns la menționarea Holocaustului (!) S-au făcut și replici anti-Islamice etc. Seara târziu după ce s-au certat toți, au pus la vot anonim și au fost adoptate 3 din 4 „rezoluții”. Șefia universității a zis că ei empatizează cu palestinienii, dar nu vor face nimic din ce cer rezoluțiile de mai sus, și au criticat tonul divizant și aprins al acelei sesiuni de votare, inclusiv replicile anti-semitice și anti-islamice. Toate aceste lucruri sunt publice, le-am citit în același ziar studențesc, unde și administrația universității, și grupurile pro-Israel tot au publicat reacții la treaba asta.
Fata asta arestată nu era printre membrii senatului (care sunt aleși public și doar ei votează în senat). Nu am văzut nici măcar o sugestie că ea ar fi participat la această sesiune – ceea ce în sine nu ar fi nimic criminal, e doar adunarea studențească.
Care e interesul meu în asta? Idee nu am cum/dacă poate fi rezolvat conflictul Israel/Palestina, it is all above my pay grade. Dar în curând trebuie să merg la o conferință academică în SUA. Domeniul meu – economia – e un target favorit al lui Trump, și când Ozturk a fost arestată am citit în detaliu despre situația ei. Cele de mai sus mă infioară un pic (+anularea vizei ei fără ca ea să fie înștiințată, luată pe sus de pe stradă de bărbați în civil etc.) așa că nu știu dacă voi merge. Am pe LinkedIn și Twitter câteva opinii long-form asupra politicilor economice și de dezvoltare ale lui Trump, bazate pe și citând surse din domeniul în care activez. Am scris, altceva nimic nu am făcut. Dar si Ozturk doar a scris, politicos și profesionist, chiar dacă nu sunt de acord cu ce a scris. Respectiv la intrarea în SUA posibil să fiu preluată de niște domni ICE și într-adevăr să stau la răcoare, cel puțin până puternicul stat român își folosește eficientele canale diplomatice cu SUA ca să mă scoată de la gheață…
NOU
Felicitari pentru acest comentariu! Dar te anunt ca logica si opiniile civilizate si documentate nu mai sunt la moda. Pick a side and hate the other.
NOU
Totuși, să zici că Turcia este Hegemonul Asiei, îi jignești de mamă și de morți pe cumătrul Xi și pe cumătrul Modi…
Hegemonul Asiei Minor, în cel mai bun caz.
NOU
Pot sa intreb de ce nu a fost aprobat comentariul meu? Sa fac mai bine alta data. Am mai comentat aici, nu foarte des, dar cred ca mai sunt bucati, tot asa desirate, ca eu scurt nu pot:)
NOU
Locuim in Germania. Avem prieteni turci, soț și soție, profesori de engleză și turcă, care au fugit din Turcia mâncand pământul când au văzut ce se întâmplă în țară și în sistemul de învățământ…și anume musulmanizarea…Și cunosc o doamnă de origine turcă, născută și crescută în Germania, logopedă de meserie, care până acum doi ani părea foarte occidentalizată, să zic așa, iar apoi brusc s-a îmbrobodit din cap până în picioare…
NOU
Dupa cum zicea si fata aia, Mia, totul pana la basma!