Parcă v-am mai povestit care e, de fapt, strategia statului, când anunță glumițe de astea. Întâi se aruncă în piața o mică apocalipsă, se lasă să fie disecată de toată lumea, ca să se sperie bine toți, după care vin cu varianta pe care o voiau, tot o apocalipsă, dar nu atât de gravă, iar toți vor fi A, bine domle, păi așa e ok.

Strategia asta e dezvoltată din strategiile de negociere ale armatei roșii, când ne contropeau.
Apărea olăcarul înainte, la intrarea în sat:
– Tovarăși, la noapte, soldații măreței armate roșii vor intra în sat și vă vor viola toate femeile, fără alifie, doar cu nisip! Fiți pregătiți de acest sacrificiu dur, dar necesar.
După câteva ore, timp în care toată lumea era disperată, oamenii se gândeau unde să își ascundă femeile, lacrimi, dâre de sânge pe piepți, încep sătenii să se organizeze pentru proteste, chestii, venea olăcarul, din nou:
– Tovarășul Stalin, în nemărginita sa înțelepciune, v-a auzit durerile. Așa că, din ordinul tovarășului Stalin, fiecare soldat rus va fi obligat să folosească alifie din belșug, dar, la cerere, femeile satului trebuie să accepte și anal, fără proteste.
Și tot satul aplaudă:
– Păi așa, tovarășe, că nu ne batem joc de dorința populară! Ați văzut, am luptat și am câștigat.

Asta se întâmplă, în românia, de fiecare dată când se introduc măsuri nepopulare.

Ce cred eu că, va crește, de fapt, din toată ciorba asta de propuneri?

Ce taxe vor să (ne) crească partidele:
PNL:
– 16% pentru impozitul pe dividende, în creștere față de 10% cât este în momentul de față. Impozitul pe dividende a crescut în fiecare an, din 2020, când era 3%. 3 —> 5 —> 8 —> 10 —> 16.
– Creșterea la 19% a impozitului pe profit, de la 16% cât e acum.
– Introducerea contribuției de asigurări sociale de sănătate pentru pensiile mai mari de 2.500 de lei, nivelul propus al contribuției fiind de 10%
PSD:
– Taxa de solidaritate pentru veniturile mai mari de 10.000 de lei net până la 31 decembrie 2025.
– Impozit progresiv pe venituri de la 1 ianuarie 2026.
– Creșterea accizelor la 20%, mai puțin la benzină și motorină, majorarea impozitelor pe jocurile de noroc și supra-accizarea mașinilor de lux și bijuteriilor scumpe.
– Eliminarea facilității pentru barurile și cluburile de noapte care plătesc un impozit pe profit de 5%.
– Impozitarea câștigurilor provenite din tranzacții cu criptomonede.
– Introducerea unui impozit pentru transferul sau tranzacțiile de externalizare a veniturilor cu 2% din valoare.
USR:
Later edit –> USR a dezmintit ca ar fi propus cresterea TVA-ului – Creșterea TVA la 21%, iar în sectorul Horeca să fie de 19%. Nivelul cotei reduse de TVA pentru alimente ar urma să crească de la 9% la 12%.
– Eliminarea facilității din Codul Fiscal potrivit căreia cei care sunt pe drepturi de autor, dar au și contract de muncă să nu plătească CAS și CASS pentru contractele pe drepturi de autor, ci să plătească la nivelul de 6, 12 și 24 de salarii minime. Propunerea a fost susținută și de PNL.
USR a mai propus listarea pe bursă a companiilor de stat (restul care nu sunt listate) și privatizarea Hidroelectrică, Romgaz, Nuclearelectrică, a Portului Constanța și a Salrom.

Cred că propunerile PNL vor trece toate, cu un POATE la cea cu pensiile, eventual cu o sumă modificată, posibil 3000, pentru valoarea pensiilor, că 2500 e cam mic și atinge bazinul ăla de populație pe care se bazează ei. Dar, în rest, impozit pe profit și dividende? Să moară toți chiaburii ăștia care ne sug snaga noastră, a poporului. Deci da, măsuri de calitate.

Nu cred că va trece vreo taxă de solidaritate. Încă plătim taxa de solidaritate la BCR sau care bancă era aia. Mă îndoiesc că se riscă cineva să bage așa ceva, că e autodetonantă.
DIn toată ciorba asta, impozitul progresiv este singurul care e necesar și TREBUIE introdus, pentru că, în acest moment, impozitul ăla general este efectiv nedrept față de oamenii care chiar au nevoie de protecție socială. Absolut toate statele civilizate au impozit în bracketuri, iar cei mai defavorizați au impozit minim sau inexistente, cum era în UK și Germania, acum câțiva ani. Nu se poate să câștigi 100 000 de euro anual și să te bați cu cărămida în piept că plătești același impozit ca toți. Sigur, fiind românia, va crește impozitul pe praguri de venit, dar nu se va modifica și nivelul impozitării indirecte și a celorlalte taxe, așa că cei care câștigă mult vor plăti și mai mult. Mulțumiți PSD și PNL, că de aia sunteți aici, că i-ați ținut la putere în ultimii ani.
Restul propunerilor sunt doar de umplutură vizibilă, fără vreo miză.

Propunerile USR par cele mai ancorate în realitate, chiar dacă ei dezmint că au propus creșterea TVA-ului. TVA-ul, în românia, e mic pentru acest nivel al economiei mondiale, iar un 21% e perfect sustenabil și, combinat cu o mai bună colectare a sa (lucru care, din păcate, nu se va întâmpla) ar revitaliza bugetul cu sume ok.

Și, chiar dacă e o opinie nepopulară, mai ales în bula mea, mi se pare absolut normal să plătești CAS și CASS pe toate sumele pe care le câștigi, cât timp ceilalți care le plătesc, plătesc procentual. Sigur, da, sunt o grămadă care nu plătesc etc, dar nu despre asta e vorba, e vorba de faptul că dacă ai contract de muncă, plătești CAS și CASS la nivel minim, după care încasezi 100 000 pe drepturi de autor și aia e. Deci da. (ca să vă calmați sânișorii, pe lângă că sunt sărac, eu am o amărâtă de firmă, la care plătesc toate alea, deci chiabur. Copiii mei vor moșteni umorul meu dezlănțuit și datoriile) Patreon e aici, uite ce articole de calitate vă scriu

Aia cu privatizarea companiilor de stat e o prostie care nu se va întâmpla și e propusă doar pentru că nu sunt ei la guvernare. Toate companiile de stat sunt, în cel mai direct mod, cash cows, vaci de muls, pentru partidele la putere, prin șpăgi, comisioane și angajarea în consiliile de administrație, cu salarii pe care nici nu vi le puteți imagina. Deci sigur nu se va întâmpla.

Una peste alta, toți știam că asta se va întâmpla, după alegeri. Toți știam că PSD, după ce a distrus, as usual, românia, se va retrage demn și va aștepta ca prostălăii ceilalți să ia acele măsuri, măsuri care vor nemulțumi, evident, populația, iar peste 3 ani, să vină, pe cai mari și să măture totul în cale.

Din păcate, pentru ei, de data asta s-au fript rău de tot, pentru că aceasta e intenția de vot la parlamentare, azi.

Așa că, dacă nu se schimbă nimic, iar ai noștri vor urma, neabătut, calea cea dreaptă, aveți rănbdare, pentru că, peste 3 ani, va veni la putere AUR.

Daca va place ce scriem, daca va place cum scriem, daca stiti ca am ramas din ce in ce mai putini oameni verticali si cu coloana, puteti sustine munca noastra.

Pe scurt

Via OSINT RO
Loading RSS Feed

58 comentarii Adaugă comentariu

  1. #1

    Stalin si poporul rus,
    Durere in cur ne-au adus!

    13
  2. #4

    PNL-ul, dreapta, prin noi înșine! are cele mai Anti mediul privat propuneri. Cumva previzibil, pentru că sunt toți niște coconi rozalii și sugători de pe vremea intrării lui Rareș Bogdan.

    “Eliminarea facilității pentru barurile și cluburile de noapte care plătesc un impozit pe profit de 5%” – deci pocnitorile cu “ia și mie o șampanie în separeu” au facilități fiscale? :))) Ce atâtea facilitați pentru construcții și agricultură? Striptisul și curvăsăreala trebuie ajutate! :))

    “aveți rănbdare, pentru că, peste 3 ani, va veni la putere AUR.” – DA! Dacă într-adevăr merg ăștia în direcția în care îi bănuiesc, sper să vină chiar mai repede.

    12
    • #5

      mai repede, putin probabil, ca pe actualii parlamentari ii recruteaza PSD

    • #6

      Care pnl? Mai exista?

      1
  3. #7

    Domul Dan a cuvantat: am platit o pizza medie si am mancat o pizza mare.Toata lumea la cura de slabire acum.

    5
    • #8

      Eu am plătit o pizza mare in timp ce am mâncat o pizza medie, iar ei au mâncat numai pizza extra large fără sa plătească nimic.

      40
    • #9

      Eu recunsc, am platit o pizza mica, dar am mancat doar sosul de rosii

      9
    • #10

      voi ati mancat?

      21
    • #11

      Vreo 2 căni de biftec…

      3
    • #12

      Le-am platit pt o pizza mare, dar ei au facut doar blatul!

      6
  4. #13

    Au intrebat ziaristii orice la conferinta de presa de la Cotroceni de azi, numai un calcul simplu nu, calcul pe care cu siguranta partidele l-au facut deja inainte sa propuna marire de TVA. Si Nicusor sigur l-a cerut, dar cum nu l-a intrebat nimeni…

    Intrebare: La o crestere de doua procente a TVA, aproximativ cu cat ar creste cheltuielile lunare pentru o familie cu 2 copii? Aproximativ. Intre 100 si 1000 de lei? Peste 1000 de lei?

    5
    • #14

      sefu, am inteles ca nu iti place de nicusor, dar nu muta orice cacat in ograda lui, ca momentan nu creste presedintele impozite si taxe.

    • #15

      Teoretic, avand in vedere ca nu poti deduce TVA ca persoana fizica si ca TVA se aplica la orice, cheltuielile vor creste cam cu aceleasi procente.
      Practic, fiind romanistan, vor creste cu 5-10% asa ochiometric.

      3
    • #16

      Nicusor e cel mai bun presedinte al Romaniei ever. Problema e la ziaristi, ca sunt aceiasi dintotdeauna. Si Nicusor, cat e el de Nicusor, nu poate face minuni chiar de la o zi la alta :))

      4
    • #17

      De ce? O secunda nu l-am auzit sa vorbească de sinecuristi, de recuperarea datoriilor, direct solidaritate si creșteri de taxe, ca sunt vremuri grele. Daca tot a inițiat grupuri de lucru si tot discuta cu ele, vreau sa il aud ca prioritatile sunt eliminarea ălora care sunt prin 10 CA-uri si iau sute de mii de euro pe luna, eficientizarea aparatului de stat si eliminarea sporurilor acordate degeaba, cum sunt pentru fonduri europene in locuri unde absorbția e 0, recuperarea datoriilor, ca domnul Negoiță are zeci de milioane de dat la stat, dar aparent ANAF-ul nu stie unde stă, reducerea evaziunii fiscale si altele. Le mai dau eu idei, limitarea unui singure poziții in sistemul public, nu ești si medic si profesor si ministru si om de afaceri, limitarea veniturilor unui celor din sistemul la salariul președintelui si tot asa. Ca nu freci duda in CA al unui aeroport si iei 30.000 lei lunar. Sau ești șef serviciu prin primărie si ai 20.000 lei pe luna.

      12
    • #18

      @Eu: și nici nu va vorbi. Alea erau simioneli, iar nicușoreala e altceva.

      6
    • #19

      Nu poti vorbi de “sinecuristi, de eliminarea ălora care sunt prin 10 CA-uri si iau sute de mii de euro pe luna, de eliminarea sporurilor acordate degeaba, cum sunt pentru fonduri europene in locuri unde absorbția e 0” fara sa enervezi absolut toate partidele, fara sa le obligi sa lucreze un referendum de demitere chiar din prima saptamana de mandat.

      Teoretic, Nicusor are sustinerea PNL, USR, PSD, UDMR. Da, are sustinerea asta, dar plateste un pret pentru ea. Nu poti chiar sa iti ridici DIRECT tot establishmentul in cap, toate pilele relatiile familiile mafiote, toti marii evazionisti fiscali sponsori de partide aflate la guvernare. Nu le poti cere alora sa nu mai dea miliarde anual primarilor din ruralul mic si mare pentru panselute si borduri

      Schimbarile vor fi putine. Dar chiar si mici schimbari in directia cea buna promovate de un presedinte care nu isi bate joc, cum spun multi ca a facut Iohannis, sunt absolut ok. Nu as avea asteptari prea mari. Nu ai cum lupta cu sistemul. Au mai incercat si altii si rezultatele sunt discutabile.

      5
    • #20

      Nu președintele României are atributul de a crește taxe și impozite, boss.

      5
    • #21

      @Ioan

      Nu e vorba de atribut, ca nu l-a intrebat nimeni de atribut. E vorba de angajamentul scris si semnat de un candidat la presedintie.

      “Întrebat despre scenariul potrivit căruia TVA va creşte de la 1 iulie la 21 la sută şi de la 1 ianuarie la 25 la sută, Nicuşor Dan a spus că acest lucru nu se va întâmpla dacă el va ajunge la Cotroceni.

      Rugat să dea în scris acest lucru, Nicuşor Dan a acceptat. Candidatul indepedent a scris pe o foaie de hârtie următorul mesaj: „Dacă voi fi preşedinte, TVA nu va creşte în mandatul meu“.

      13 mai 2025, acum trei saptamani. stire digi24

      6
    • #22

      Știu foarte bine atribuțiile fiecărei instituții. Doar ca Nicusor Dan a creat un grup de lucru pentru a gestiona deficitul, crearea unui program de guvernare si a unui guvern. Din declarațiile lui ND reiese ca ține aproape de grupul respectiv si bănuiesc ca mai poate sa deschidă si el gura pe acolo. Le poate transmite celor de acolo sa nu uite ca votul din mai a fost pentru reforme si nu creșteri de taxe si impozite. Deficitul actual nu s-a creat din scăderea taxelor si a impozitelor. Deși taxele si impozitele au crescut in ultimii ani, deficitul a tot crescut. Sa crești taxele si impozitele pentru a impovara si mai mult mediul privat si plătitorii de taxe înseamnă imbecilitate. În momentul actual, daca vor decide creșterea de taxe si impozite si vor mima reforma sistemului public prin concedierea a catorva secretare, care de fapt vor fi mutate pe alte ppsturi, iar ND va băga placa cu solidaritate si vremuri grele fara a se opuje acestor masuri, cel târziu anul viitor vom avea alegeri anticipate si o majoritate AUR in parlament.

      4
  5. #23

    Problema cu CAS si CASS sunt doua:
    – CAS nu este plafonat la o suma corecta pe an, gen 5000e. Nu fratica, daca castigi 90-100k pe an brut, cotizezi la sanatate de-ti sari dintii ca sa aiba de unde sa-si ia directorii de spitale Rolls
    – CASS sa fie investit in ceva nu schema piramidala actuala.
    In rest da, platit la orice venit

    12
    • #24

      Vezi ca le-ai inversat. CAS e pensia, CASS e sanatatea. La sanatate, da, e un scam mare cat casa, care aduce 0 valoare adaugata pentru contribuabilii cu venituri mai mari. La pensii, ar fi ideala o reinvestire a sumelor colectate, dar e imposibil. Gandeste-te ce cheltuieli masive are statul cu pensiile si ca, daca s-ar reinvesti contributiile noastre, ar trebui trase pe dreapta o perioada sume uriase de bani, pe care statul nu ii are sa compenseze plata pensiilor actuale.

      2
    • #25

      Discutabilă faza cu CASS-ul..
      Că totuși principiul ăla cu „poluatorul plătește” ar trebui extins și la persoanele fizice și (empiric, fără referiri strict la persoană) orice ins cu bani influențează negativ viața/sănătatea celor din jur mai mult decat fata plătită cu minimul pe economie de la magazinul din colț.
      Știu câțiva care se deplasează prin oraș in Mitsubishi modificat care inghite 2-3 găleți la suta de kilometri și fumegă precum locomotivele CFR-ului.. nu prea pare corect ca unul de ăsta să contribuie la CASS cât maxim 5 din locatarii blocului in fața căruia parchează.

      1
    • #26

      @Doru Florin: Sper ca trollezi. Trebuie sa fii olimpic la gimnastica mentala ca sa faci o corelatie directa intre venituri si poluare. Ca dupa logica ta amaratii care conduc euro 3 ar trebui taxati la maximum.

      2
    • #27

      @vladm: adica la sanatate sa fie fix cum era pe vremea cand cotizatiile se plateau impartit, de catre angajator si angajat si impozitul unic era 16%, nu 10%? nici nu mai stiu ce martzafoi sef era la pesedeu pe vremea aia.. 2014, 2015 ceva… cotizatia la sanatate era capped la nush ce valoare

  6. #28

    Veniturile din crypto se impoziteaza si acum.

    Sper ca e o eroare de comunicare undeva, nici macar PSD nu au cum sa fie in halul asta de idioti incat sa iasa cu asa declaratie.

    2
  7. #29

    La un paragraf inainte de penultimul: “cu salarii pe care nici nu vi le puteți imagina” la companii private unde statul are reprezentanti, undeva pe la 7500 net. La cele unde statul este majoritar sau unic, God cu mila, cat ii lasa inima.
    ABSOLUT reprezentantii pusi de stat ajung la “job” o zi sau maxim doua pe luna, arareori mai des, pentru cateva ore si cu un singur scop – sa ridice mana cand si la ce trebuie.
    ABSOLUT toti sunt pusi de partidul care detine ministerul in subordinea caruia este afacerea (“business-ul”) in care sunt pusi in consilii si au “listute” cu ce trebuie sa fie de acord sau nu.

    2
    • #30

      problema e ca tu te-ai gandi ca ei sunt intr-un singur consiliu sau ceva. doar ca, surpriza…

    • #31

      Am luat in calcul suma mentionata pentru un CA. Desigur ca sunt unii, multi, care au mai multe job-uti, nu fac fata cheltuielilor. Dar in acest caz iti dai seama cat de stresati pot fi, sa fii in 4 consilii, sa fii nevoit sa consumi minim 4 zile pe luna …. groaznic. Bine, treij’ dă mii … treij da mii sunt. Dar am cunoscut persoana care avea salar 90k Lei pe luna si nu facea fata. Familie, casa, masini, cheltuieli. Amanta, masina, casa, cheltuieli. Iaht, cheltuieli. Concedii si cu, si cu, cheltuieli. Aproape ca il compatimeai, pe cuvant.

      6
  8. #32

    Nimic despre jaloanele PNRR, inghețarea pomenilor gen festivalul berii/zilelel panseluțelor/Untold, nimic despre blocarea programului Anghel Saligny,reforma administrativă, bugetarii din primării și verii lor din vestitele asociații de dezvoltare regională..
    Că veni vorba de administrația locală și fauna din jur.. @arhi ce cadou ii cumperi pe 28 iunie franțuzoaicei?

    4
    • #33

      ce e pe 28 iunie?

    • #34

      Clotilduța.

      2
    • #35

      Ce grad o avea clotilduța în serviciile franceze?

    • #36

      efectiv nu stiu despre ce cacat vorbiti

    • #37

      Naissances XXe siècle

      née le 28 juin 1973 à Pointe-à-Pitre, est une femme d’affaires et femme politique franco-roumaine.

      les cadeaux font partie d’un système d’échanges appelé le système du don et du contre-don…. dar brânză mai bine nu, ca de brânzică are podul plin :))

    • #38

      a, bine ma. sa fie sanatoasa, la multi ani fericiti

  9. #39

    În privința taxelor, să vedem mai întâi care vor fi implementate efectiv și ce prevederi legate de taxarea pensiilor vor trece de CCR. Este de așteptat ca taxele să crească, având în vedere că nu se poate sta pe loc până la implementarea unor reforme care necesită timp și, mai ales, voință politică.
    Dacă AUR are deja 38% înainte de eventualele tăieri, atunci, în lipsa unei implozii interne sau a ruperii partidului, e foarte probabil să ajungă la guvernare peste trei ani.

    2
  10. #40

    “Nu se poate să câștigi 100 000 de euro anual și să te bați cu cărămida în piept că plătești același impozit ca toți”

    Cetin, cei care castiga 100k euro anual, nu plateste acelasi impozit ca toti. Eu platesc sume colosale la stat pe sanatate si nu am fost intr-un spital de stat niciodata in ultimii 10 ani. Mai castig bani din depozite si dividente, pentru care mai platesc inca o data pentru sanatate.

    In vest intr-adevar se plateste progresiv, dar sunt si o groaza de deduceri si limitati, nu platesc proștii de fiecare dată, pentru ca smecherii de la stat sa ia bonusuri grase la pensionare.

    Platesc cu drag ce trebuie, dar sa am servicii mai bune. Ca sa o citez pe Ioana Dogioiu.

    “Dar cât timp angajata de la ANAF urlă la antreprenor și îi recomandă să emigreze dacă nu îi convine cum merg lucrurile, când omul vede că din banii lui este alimentată o clientelă imensă cu salarii, sporuri, prime și tot felul de alte privilegii la care el nici nu poate visa, când pentru mai orice serviciu medical trebuie să se ducă la privat pe banii lui, când școala fără meditații este o utopie și tot așa, nu este de neînțeles că preferă să și ascundă cu înverșunare banii.”

    17
    • #41

      Mah, poate sunt prost dar impozit de 10% din 1000 euro nu este egal cu 10% din 100k euro. Procentual este la fel dar in suma absoluta nu. Si parca se vireaza la stat bani nu procente.
      Iar la sanatate e aceeasi chestie. Si sa-mi fut una daca ma simt mai special cand merg la spital (nu ca as fi mers vreodata) daca platesc de 10 ori mai mult.
      Deci terminati in plm cu kktul asta de solidaritate cu aia care nu au. Tocmai impozitul fix este solidaritate.

      Iar pe firma, daca se va mari impozitul pe dividende si pe profit… e simplu sa nu mai ai profit.
      In cipru poti fi rezident fiscal si daca stai doar 3 luni pe an acolo. Un ltd nu e chiar asa de scump. In uae e chiar mai simplu desi putin mai scump.

      3
  11. #42

    > Absolut toate statele civilizate au impozit în bracketuri
    Da, dar au impozit pe venit global.

    Nu mai ai 16% la dividende, si aduni toate veniturile si apoi platesti impozit pe venit. Asa e normal, nu sa jupuie pe aia cu CIM, ca ailalti cu srl, pfa si restul sunt ‘patroni’ si sufera.

    4
    • #43

      fa-ti un update cu privire la chiaburii obligati sa fie platitori de impozit pe venit.

      2
  12. #44

    Fie că vorbim de impozit pe venit sau pe profit, nu e firesc ca 5000 lei lunar să fie impozitați la fel ca 500000 lei. S-a mai introdus impozitul progresiv dar s-a scos înainte de a se vedea efectele benefice sau nu.
    La pensii e oarecum similar, amărâtul cu 2500 lei simte altfel 10% decât cel cu pensia de zece ori mai mare.
    Posibil va ieși cu greve și proteste.
    Până la creșterea inevitabilă zic eu a impozitelor și taxelor așteptam alte măsuri, colectarea eficientă a datoriilor sau desființarea unor agenții/institute/organisme inutile ale statului.

    4
    • #45

      Am avut impozit progresiv cativa ani si s-au colectat mai putini bani decat cu cota unica.

      “nu e firesc ca 5000 lei lunar să fie impozitați la fel ca 500000 lei”

      De ce? cat timp unul plateste 500 lei la stat si altul 50000 lei? Unde e nedreptatea?

      8
    • #46

      hai ca esti … totala!

      ”S-a mai introdus impozitul progresiv dar s-a scos înainte de a se vedea efectele benefice sau nu.”

      impozitul progresiv ”s-a mai introdus” din 1991 pana in 2005 si s-a scos tocmai pentru ca s-au vazut ”efectele benefice”. la un moment dat, cota maxima a fost de 80%!
      statul roman reuseste in prezent sa impoziteze mai multe venituri decat atunci cand aplica impozitul progresiv tocmai datorita stimularii declararii veniturilor prin cota unica. altfel, vor fi mai multe venituri care nu se vor declara sau se vor declara in alte state.

      4
    • #47

      @daddy Eu ziceam de vremuri mai recente, secolul ăsta:))) pe când era Tăriceanu premier cred. Anii 90 au fost ca Vestul sălbatic, nu funcționa nimic atunci cu excepția îmbogățirii rapide a foștilor securiști și șmecherilor.
      Impozitarea progresivă ar trebui aplicată pe venitul global, ca în unele țări cu apă mai caldă.
      @Tano De regulă în vremuri grele săracii devin lipiți iar bogații putred de bogați. Cu bogații csf ncsf dar am eu o problemă personală cu lucrurile degradante pe care ajung să le facă oamenii din cauza sărăciei extreme. Copiii fiind oameni și ei. Așa că să se ia de la bogați ca să nu se ia și mai mult de la săraci.

    • #48

      @ioana, anul 2004 nu a fost in secolul asta? ce ai tu impresia ca stii despre guvernarea tariceanu si impozitul progresiv, este din seria ”nu i s-a dat ci i s-a furat si nu era masina, era bicicleta”.
      guvernul pdl-pnl condus de tariceanu a abrogat impozitul progresiv pe venitul global si a introdus cota unica. la acel moment, peste 80% din populatia romaniei traia cu un venit de sub 5 euro/zi.
      trebuie sa fii nauc de cap ca sa crezi ca impozitele mari duc automat la reducerea saraciei extreme, mai ales in romania.

  13. #49

    Ca tot vorbesc multi de impozitul progresiv din alte tari:
    – exista un prag, undeva un pic peste salariul minim, la care impozitul este 0
    – sunt apoi una sau doua cote de mijloc, pentru salariile/veniturile sa le zicem medii
    – exista apoi pragul maxim, care poate ajunge si la 55%
    Dar … mai exista si:
    1. plafonari la celelalte contributii (pensie si sanatate) – adica ala care e la cota de 55% nu plateste 55+25+10, ci doar 55
    2. globalizare a veniturilor, astfel incat atunci cand ai mai multe feluri de venit (ex. salariu + dividende + chirii + drepturi de autor) sa nu platesti 4 sanatati si 4 pensii

    Ceva insa ma lasa sa inteleg ca la noi nu va fi asa:
    – cota 0 la salarii mici? nu o sa vedem
    – globalizare? iar nu o sa vedem, pare sa fie impozit progresiv doar pe salarii, in rest … haiducie

    7
    • #50

      “– exista un prag, undeva un pic peste salariul minim, la care impozitul este 0”

      Să-mi zici și mie țara, probabil așa e prin Europa de Vest. În general impozitul zero este când ai venituri la limita oficială a sărăciei. De exemplu, în Ontario, limita de zero e pe la 19K – 20K pe an, pe când salariul minim e pe la 34K pe an.

      Sper că știi bancul cu statuia 😉 .

    • #51

      noi vorbim de europa.

  14. #52

    ”Și, chiar dacă e o opinie nepopulară, mai ales în bula mea, mi se pare absolut normal să plătești CAS și CASS pe toate sumele pe care le câștigi”

    nu glumesc, eu platesc cass si pe sume pe care nu le castig!

    2
  15. #53

    Mah, faceti un calcul cu o tara dezvoltata din europa pe un salariu de 3000-4000 euro. Si veti vedea ca, fara sa mai iei in calcul si alte avantaje, tu, ca salariat, vei ramane cu mai multi bani in buzunar in vest.
    Deci sa facem impozit progresiv zic… ca deja e o diferenta de vreo 400-500 euro in plus la aia. Si o sa vedem cum se va goli tara de aia care pot dar inca sunt comozi.

    Legat de noile taxe, sa asteptam si sa vedem. Pe surse se arunca toate bombele posibile.

    3
  16. #54

    Ai foarte mare dreptate! Un exemplu concret este cel legat de impozitul pe construcțiile speciale. Firma la care lucrez, pe lângă clădirile declarate la primărie, deține și alte active fixe: garduri, platforme betonate, sisteme de cântărire etc. – imobilizări corporale care, deși folosite în activitatea economică, nu erau incluse în patrimoniul declarat la primărie.

    Anul acesta, autoritățile s-au „trezit” că pot obține venituri suplimentare și au lansat ideea taxării acestor bunuri. Inițial, proiectul de ordonanță părea doar o speculație legislativă, circulând cu scepticism în spațiul public – se vorbea despre un impozit de 1% aplicat acestor valori nedeclarate.

    Surpriza a fost că ordonanța chiar a trecut, cu mici ajustări: în final, s-a stabilit o cotă de 0,5% aplicabilă valorii rămase după deducerea amortizării, valabilă începând cu 31 decembrie 2024. Rezultatul? Societatea noastră a trebuit să plătească aproximativ 800 de lei.

    Nimeni nu a mai făcut scandal, majoritatea firmelor s-au conformat fără prea multe comentarii. E un exemplu clar de cum statul își extinde constant aria de impozitare, uneori pe tăcute, alteori prin „testarea” reacției publice.

    1
    • #55

      poate ne dam totusi seama ce sume vor trebui sa plateasca societati ca transelectrica si transgaz si cine va suporta in final aceste costuri.

      sau cum va ”incuraja” aceasta taxa tampita investitiile, mai ales in infrastructura energetica.

      1
    • #56

      “poate ne dam totusi seama ce sume vor trebui sa plateasca societati ca transelectrica si transgaz si cine va suporta in final aceste costuri”

      poate sa aproximeze cineva costurile astea suplimentare pentru populatie?

      asta e primul lucru pe care l-as transparentiza daca as fi primul ministru. sa stie oamenii exact la ce sa se astepte. [Guvernul va taia un pic pe ici pe colo dar ideea salvatorilor PSD si PNL care vor continua la guvernare nu este sa refomeze, sa dea afara pilele si sa desfiinteze sinecurile ci sa mareasca taxele, si sa prezinte asta ca fiind inevitabil]

      intreb pentru ca mai sus in pagina am pus intrebarea “La o crestere de doua procente a TVA, aproximativ cu cat ar creste cheltuielile lunare pentru o familie cu 2 copii? Aproximativ.”

      si mi-a raspuns @VladM

      Teoretic, avand in vedere ca nu poti deduce TVA ca persoana fizica si ca TVA se aplica la orice, cheltuielile vor creste cam cu aceleasi procente.
      Practic, fiind romanistan, vor creste cu 5-10% asa ochiometric.

  17. #57

    Pentru meseria mea, m-am interesat:

    4000 de euro Dubai freezone deschiderea. 0% impozit, 0% impozit pentru salariu pe care o sa mi-l dau că administrator. 200 euro contabilitate și sediu pe luna. Daca sunt salariat că administrator acolo se aplica principiul dublei impozitări. Deci muie taxe în România.

    Eu am zis mereu că taxele sunt prea mici in Romania pe micro. Dar dacă fac chestii din heirup o sa le fac și eu. Eu când au început să modifice la imm-uri chiar am trecut pe profit sa nu mă mai doară capul

  18. #58

    Aha, deci eu daca câștig din dividende ar trebui sa plătesc aproape jumate din ei pe impozitul pe profit + cel pe dividende, plus CASS, plus TVA la cumpărături pe PF.
    De cat s=a micsorat limita la micro, plus noile taxe, voi plăti impozit de aproximativ 10 ori mai mare.
    Pentru asta muncesc 12-14 ore pe zi?
    Pentru cei cu posibilitatea de a muta firma într-un paradis fiscal, sau chiar in Bulgaria, e timpul sa o faceți.
    Sau lucrați la negru cât de mul puteți.

Adaugă comentariu

Dacă ești la primele comentarii aici, nu încerca să faci pe deșteptul

  • Comentacii pesedisti nu sunt bineveniti
  • Nu incerca sa fii mai arogant decat mine, la mine in casa
  • Linkurile sunt foarte utile, daca nu sunt spam




This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.