Nu știu câți dintre voi urmăresc anime-uri, pe telegram, vagii noștri amici râd de noi, ăia care ne uităm la desene animate și nu ne uităm la filmele astea pline de succes și realitate.
Eu mă uit din două motive. Pentru că îmi plac cu mult dinainte de a mi se naște vreun copil sau de a avea eu în ochi prima scânteie de prostie și să mă însor și doi, pentru că fii-miu e super pasionat de desen (John Egbert din Homestuck e personajul său preferat, așa a mers costumat și la Comicon) și de animație, iar eu am început să privesc cu alți ochi alegerea lui, adică nu cu părintescul O să mori de foame, mă, tată, mă, după ce am văzut câți bani au încasări desenele astea.

Vreți exemplu? Uite seria Demon Slayer. Ultimul film.

Penultimul

Antepenultimul.

Și tot așa, că sunt o tonă, plus serial.

Jujutsu Kaisen

Ăsta ar fi un top 10 rapid.

PozițieFilmÎncasări globale estimate*An
1Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba – The Movie: Mugen Train≈ US$506,5 milioane (Wikipedia)2020
2Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba – The Movie: Infinity Castle≈ US$462 milioane (Wikipedia)2025
3Your Name≈ US$405,35 milioane (Wikipedia)2016
4Spirited Away≈ US$395,58 milioane (Wikipedia)2001
5Suzume≈ US$323,638 milioane (Wikipedia)2022
6The Boy and the Heron≈ US$294,2 milioane (Wikipedia)2023
7The First Slam Dunk≈ US$279,046 milioane (Wikipedia)2022
8One Piece Film: Red≈ US$246,57 milioane (Wikipedia)2022
9Howl’s Moving Castle≈ US$237,536 milioane (Wikipedia)2004
10Ponyo≈ US$204,826 milioane (Wikipedia)2008

Gândiți-vă că investițiile, la fiecare film sunt de zeci de ori mai mici decât revenue-ul, gen seria Demon Slayer, în total, a costat câteva zeci de milioane de dolari și a încasat mult peste 1 miliard.
Mi se par niște sume incredibile, dacă le raportăm la cheltuielile pe care le are Hollywoodul, la filme care nu au ROI nici de 100%, cât să își acopere cheltuielile de marketing.

Așa că da, mă scuzați că mă uit la anime-uri, dar au acțiune, personaje, dialoguri mult superioare filmelor reale, cu actori mult prea bine plătiți. În plus, cel puțin în cele japoneze, ai zero woke, lucru care mă satisface foarte mult.

Mulțumesc că ai citit postarea.
Poți să îmi susții eforturile cu o cafea pe Patreon ->

Alte articole din arhiva de aur